Świece sojowe przebojem wdarły się do naszych mieszkań i wybieramy je coraz częściej. Bogate kompozycje odmieniają wnętrze każdego domu. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego świece z wosku sojowego cieszą się taką popularnością? Czym jest i jakie są jego zalety? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!
Wosk sojowy został odkryty w 1991 roku przez Michaela Richardsa, który chciał znaleźć alternatywę dla wosku pszczelego. Jego inspiracją było poszukiwanie metod tańszych od wosku pszczelego.
W gruncie rzeczy wosk sojowy w zastąpił wosk pszczeli, ponieważ ma o wiele więcej korzyści. To produkt w 100% naturalny. Powstaje jako efekt uboczny przy produkcji łatwo dostępnej i niedrogiej soi.
Roślinny wosk sojowy jest ekologiczny (uprawy ziaren soi bez GMO) i biodegradowalny. W warunkach naturalnych szybko ulega rozkładowi. W czasie wypalania jest bezpieczny dla ludzi, nawet dla dzieci i osób szczególnie wrażliwych na substancje chemiczne. Produktów z soi można nawet użyć do masażu w gabinetach SPA.
Proces produkcji świec z wosku sojowego jest bardzo prosty. Po zebraniu ziaren soi trzeba je oczyścić, otworzyć i wyłuskać. Po przerobieniu ich na płatki, odsącza się olej. Do produkcji świec nie używa się środków chemicznych i nie wydzielają się żadne substancje groźne dla człowieka. To doskonała alternatywa dla świec parafinowych, które w swoim składzie zawierają sporo węgla i benzyny.
Najistotniejszą dla wielu konsumentów różnicą między woskiem sojowym a parafinowym jest ich wpływ na nasze zdrowie.
Parafina w czasie wypalania wydziela szkodliwe substancje, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Należą do nich toluen, formaldehyd i benzyn – składniki znajdujące się także w dymie papierosowym! Oprócz tego tradycyjne wyroby często mają knot, które w składzie zawiera szkodliwy dla naszych organizmów ołów.
Świece sojowe są znacznie zdrowsze. Niemodyfikowana genetycznie soja, produkowana jest bez użycia pestycydów. W czasie wypalania wosku sojowego wydziela się o 90% mniej CO2 niż ze świec parafinowych. Dzięki temu świece są bezpieczne dla zdrowia. Ich knot jest drewniany lub bawełniany.
W przeciwieństwie do tradycyjnych świec parafinowych, mogą być bez obaw stosowane przy dzieciach oraz astmatykach i alergikach. Nie szkodzą nawet zwierzętom domowym. Porównanie wosku sojowego z parafinowym to oczywiste zwycięstwo tego pierwszego.
Produkowany na świecie naturalny wosk sojowy dostępny jest w dwóch głównych rodzajach – miękkim i twardym. Taki podział pozwala na wykorzystanie wosku do wytwarzania różnych przedmiotów.
Wosk miękki najczęściej przeznacza się do zalewania form. Właśnie ten rodzaj stosują producenci świec sojowych. Jego zalety to powierzchnia, która zaraz po zakrzepnięciu robi się gładka oraz bardzo dobra przyczepność.
Wosk twardy, nazywany też pillarnym ma niezwykle gładką, wręcz aksamitną powierzchnię. Dzięki niej łatwo poddaje się modelowaniu. Woski twarde można spotkać w procesach produkcyjnych świec wotywnych i filarowych.
Wosk sojowy emituje 90% mniej dwutlenku węgla niż produkty z wosku parafinowego, nie zawiera chemicznych dodatków, a w czasie wypalania nie kopci. Świeca sojowa może być bezpiecznie stosowany w obecności dzieci oraz przez alergików. Niska temperatura topnienia wosku z soi sprawia, że nigdy nie poparzysz się taką świecą i nie odczujesz bólu głowy.
Wosk sojowy jest niemalże bezzapachowy. Wykonane z niego produkty w pełni oddają zaprojektowany aromat. W czasie spalania nie czujesz nieprzyjemnego zapachu parafiny, więc atmosfera jest o wiele przyjemniejsza i znikają bóle głowy. Świece sojowe to najlepszy sposób na uzyskanie idealnego aromatu w czasie romantycznego wieczoru we dwoje lub kolacji z przyjaciółmi.
Wosk sojowy powstaje z produktów naturalnych, więc cechuje go ogromna łatwość usunięcia powstałych plam z różnych powierzchni. Wystarczy do tego mydło i ciepła woda. Dzięki świecom sojowym zapomnisz o trudnych zabrudzeniach z zastygłej parafiny.
Zalety świeczek z wosku sojowego to także długi czas ich palenia w niższej temperaturze. Takich samych rozmiarów świeca parafinowa może spalić się o połowę szybciej! Te właściwości świec sojowych sprawiają, że w ostatecznym rozrachunku o wiele lepiej się opłacają
Produkty sojowe to nie tylko przyjemny zapach, ale również świetna podstawa do aromaterapii i masażu. Wosk sojowy, mając niższą temperaturę topnienia zamienia się w ciepły olejek, który można aplikować bezpośrednio na skórę w czasie zabiegów. Ponieważ są naturalnym produktem spalanym w niskiej temperaturze, korzystają z nich najlepsze salony SPA na świecie.
Wykorzystywana przez nas soja posiada certyfikat NON GMO, więc każda świecaś jest produktem w 100% naturalnym i ekologicznym, a także wegańskim. Biodegradowalny wosk to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą otoczyć się przyjemną aurą, a jednocześnie dbają o środowisko.
Jeżeli kochasz rozwiązania bliskie natury, to sprawdź ofertę naszych świec.